Oszuści telefoniczni polują na mielczan – apel Komendy Powiatowej Policji
Służba dyżurna Komendy Powiatowej Policji w Mielcu od wczesnych godzin porannych jest zasypywana telefonami od obywateli, którym próbują wciskać kit telefoniści-oszuści. Zdaniem mieszkańców, najpopularniejszym pretekstem używanym przez oszustów jest „tajna operacja policji”. Warto jednak pamiętać, żeby nie dać się tak łatwo nabrać – nie udostępniajmy swoich danych osobowych i nie przekazujmy żadnych środków pieniężnych, jeśli nie mamy absolutnej pewności, kim jest nasz rozmówca i czy możemy mu zaufać. Szczególnie położenie nacisku na konieczność informowania o tym zagrożeniu osoby starsze i żyjące samotnie.
Najczęściej stosowany przez oszustów schemat wygląda następująco: dzwoniący udaje policjanta i przekazuje informację o wypadku, w którym uczestniczył bliski nam człowiek. Żądane są pieniądze – albo do pokrycia kosztów leczenia, albo jako forma wsparcia dla sprawcy zdarzenia, aby uniknąć konsekwencji.
„Każdy telefon, podczas którego nieznany nam rozmówca prosi o podanie naszych danych, przekazanie mu pieniędzy lub wpłatę na wyznaczone konto, to nic innego jak próba oszustwa” – ostrzega Bernadetta Krawczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Zaleca ona natychmiastowe rozłączenie się w przypadku otrzymania takiego telefonu i nie kontynuowanie rozmowy. O zaistniałej sytuacji należy poinformować dyżurnego pod numerem alarmowym 112.
Apelują także policjanci z Mielca, aby informować i chronić głównie starszych obywateli, którzy mogą być łatwym celem dla oszustów próbujących wyłudzić ich oszczędności. Działania prewencyjne prowadzone przez policję, w tym kampanie społeczne, są niezbędne, jednak najważniejsze role odgrywa dobroduszna rozmowa w kręgu rodzinnym. Bezpieczeństwo naszych bliskich – rodziców, dziadków czy innych krewnych – zależy głównie od nas samych.