Co zwiedzić w Mielcu? Zabytki w mieście
Mielec to miasto położone w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, dzięki czemu nie brakuje tu malowniczych krajobrazów, które ogląda się z przyjemnością. Jest to także miejsce niezwykle historyczne, co potwierdzić mogą zabytkowe budowle znajdujące się w okolicy. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Mielcu, nie mogłeś trafić lepiej!
Co zwiedzić w Mielcu?
Mielec jest miastem, które znane jest z bycia ośrodkiem przemysłowym, jednakże nie brakuje tu miejsc, które są ciekawe i warte zwiedzania przez turystów. W okolicy znajduje się wiele zabytkowych budowli, co oznacza, że nie będziesz się tu nudził. Co zwiedzić w Mielcu? Zdecyduj sam!
Dworek Suchorzewskich
Dworek zbudowano w XIX wieku, jednakże nie przetrwał on czasów II wojny światowej i musiał zostać poddany renowacji, która miała miejsce tuż po wojnie, w 1945 roku. Po tym, jak właściciel, Ignacy Suchorzewski, został aresztowany, dworek pełnił funkcję apteki. Jest to parterowa budowla posiadająca prostokątne okiennice z nadokiennikami, nad którymi są ułożone w linii prostej małe okienka. Niezwykle urokliwe miejsce, które warto, żebyś zobaczył.
Bazylika kolegiacka św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
Jest to kościół, który powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, wybudowany w stylu barokowym. Wnętrze świątyni to styl rokokowy mieszany z barokowym, a wejście główne jest ozdobione portalem z czarnego marmuru. Kościół budzi podziw od pierwszego wejrzenia, przez co możesz mieć pewność, że będziesz usatysfakcjonowany tą wizytą. Obecnie świątynia pełni funkcję kościoła modlitewnego dla wiernych. Tuż przy Bazylice znajdziesz ścianę katyńską mającą na celu upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Ustanowiono ją w 1990 roku.
Pozostałości zespołu dawnego kościoła św. Marka Ewangelisty
W 1840 roku powstał tutaj kościół św. Marka, który był w całości wykonany z drewna. W 2010 roku przeniesiono go do skansenu w Kolbuszowej wraz z drewnianą dzwonnicą, gdzie pełni funkcję obiektu zabytkowego. Obecnie w tym miejscu znajduje kaplica grobowa Boguszów, która powstała w 1877 roku. Na miejscu znajdziesz także cztery kapliczki, które usytuowane są wzdłuż linii ogrodzenia dawnego cmentarza kościelnego. Powstały one w 1885 roku.