Suplementacja różeńcem górskim – czy warto?
Różeniec górski to poprawa funkcji poznawczych, wsparcie w stresie i suplement pomagający w poprawie nastroju. Sprawdź, jakie są jeszcze inne jego właściwości i kiedy szczególnie warto zacząć go suplementować?
Różeniec górski to zioło, które od wieków jest wykorzystywane w medycynie ludowej i tradycyjnej, zwłaszcza w tej o zimowym klimacie, bo właśnie w takich miejscach zazwyczaj występuje. Występuje pod wieloma nazwami odnoszącymi się do miejsca jego występowania, a także zapachu sproszkowanego korzenia: arktyczny korzeń, korzeń pachnący różą, zachodni korzeń, laska Aarona czy korzeń z Syberii. Różeniec rośnie w klimacie górskim i najczęściej spotykany jest na obszarze wokółbiegowym, w tym w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce także można go znaleźć, ale tylko na terenie parków narodowych w Sudetach i Karpatach.
Skład i właściwości lecznicze kłącza różeńca górskiego
Klącze różeńca górskiego ma wiele właściwości wspierających zdrowie. Pomaga w uporaniu się ze stresorami, zwiększa odporność organizmu na stres, a także wspiera równowagę hormonalną. W wielu przypadkach suplementacja różeńca górskiego pozytywnie wpływa na poprawę nastroju i wydolności fizycznej. Różeniec polecany jest dla osób, które chcą zadbać o swoje funkcje poznawcze, zredukować zmęczenie i znużenie, a także wspomóc swoje libido.
Właściwości przeciwbakteryjne różeńca górskiego, to kolejna zaleta tej wyjątkowej rośliny. Za właściwości przeciwbakteryjne odpowiadają między innymi fenolokwasy, flawonoidy i rozawiny. Hamują wzrost bakterii, co może być istotne w walce z niektórymi infekcjami.
Czy suplementacja różeńcem górskim jest wartościowa?
Stosowanie różeńca górskiego to sposób by wspomóc swoje zdrowie w wielu obszarach. Do tego różeniec jest rośliną, która jest bezpieczna dla większości osób. Różeniec może być idealnym wyborem dla osób, które zmagają się z obniżonym nastrojem, mają problemy poznawcze czy chcą poprawić swoją wydolność fizyczną.
Różeniec górski – przeciwskazania
Różeniec górski jest dobrze tolerowany przez większość osób, a także uznaje się go za bezpieczne zioło, jednak mimo tego w niektórych przypadkach nie należy go stosować. Do przeciwwskazań w stosowaniu różeńca górskiego należą takie choroby, jak:
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- choroby autoimmunologiczne,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią
- a także dzieci.
W przypadku przyjmowania leków przeciwcukrzycowych, przeciwzakrzepowych, przeciwdepresyjnych oraz immunosupresyjnych, należy skonsultować suplementację różeńcem górskim z lekarzem.